منو اصلی
سایت تخصصی مناقصات و امور پیمان
گروه مهندسین شاخص عمران متخصص در زمینه دفتر فنی پروژه های عمرانی،امور قرار داد ها و مناقصات
مشاوره و خدمات دفتر فنی پروژه های عمرانی
- تهیه ریز متره و برآورد مصالح
- تهیه برنامه زمانبندی پروژه
- بررسی و چک نقشه ها و مشخصات فنی پروژه
- برآورد و سفارش مصالح پروژه،تهیه نقشه های ساخت (shop drawing)
- تهیه و تنظیم صورتجلسات کار انجام شده به همراه دفاع واخذ تائیده آن
- تهیه و تنظیم صورت وضعیت پیمانکاران جزء
مشاوره و خدمات دفتر فنی پروژه های عمرانی
- تهیه صورت وضعیت موقت و قطعی پروژه به همراه دفاع آن
- تهیه آنالیز بها قیمت جدید
- تهیه تنظیم لایحه تاخیرات
- تهیه ازبیلت پروژه(چونساخت)
- تهیه تعدیل پروژه
- تهیه تنظیم گزارشات پروژه (روزانه، هفتگی و ماهیانه)
مشاوره و تهیه تنظیم اسناد شرکت در مناقصه
- تهیه و تنظیم اسناد ارزیابی
- برآورد مبلغ تمام شده موضوع مناقصه
- تهیه اسناد فنی و مالی شرکت در مناقصه
اخذ پروانه و پایان کار شهرداری
- اخذ پروانه احداث ساختمان
- اخذ عدم خلاف ساختمان
- اخد پایان کار ساختمان
- مشاوره و بررسی خلاف ساختمان در تمامی مراحل
- خدمات مربوط به تجمیع(زمین و ملک) و پروانه ساخت
- مدیریت پیمان و ساخت
- طراحی و تهیه نقشه نما ساختمان
- تهیه و طراحی نقشه های سازه،معماری،برق و مکانیک ساختمان
- مشاوره و برررسی خلاف املاک صنعتی منطبق بر ضوابط شهرداری
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
سایت تخصصی شاخص عمران

گروه مهندسین شاخص عمران

گروه فنی مهندسی شاخص عمران راه حل های کارآمدی را در مسائل فنی، اجرایی و حقوقی قراردادهای پیمانکاری برای شرکتهای مهندسی به ارمغان می آورد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت زمان به حفظ سرمایه پیمانکاران نیز کمک شایسته ای می نماید. امید است مهندسین شاخص عمران با تکیه بر علم، دانش و تجربه بتواند به خوبی در خدمت جامعه مهندسی این مرز و بوم باشد.

مازاد 2

مازاد5

  • آیتم #1 در لیست
  • آیتم #2 در لیست
  • آیتم #3 در لیست
شرح

ادعا و کلیم در پروژه های عمرانی

Claim در لغت به معنای ادعا است. به زبان ساده در حرفه پیمانکاری به ادعاهای پیمانکار مثلاً در خصوص موارد منتهی به دریافت پول بیشتر “کلیم” میان. کلیم در موادی که پیمانکار در طول پیمان به مواردی  برخورد می‌کند که قابل پیش‌بینی نبوده و منجر به وارد آمدن بار مالی می‌گردد حائز اهمیت می‌شود.

اعتراضاتی که در خصوص اجرای آیتم‌ها و از این قبیل، به کارفرمای خود دارد درصورتی‌که تصویب این اعتراض از سوی کارفرما به نفع پیمانکار (ازنظر مالی) تمام شود، در این حالت میگویند پیمانکار کلیم کرده است. کلیم (Claim) در لغت به معنی ادعا کردن و طلب کردن می‌باشد. ادعایی که پیمانکار از راه‌های قانونی می‌تواند بکند مثلاً کارهایی را که در موقعیتی خاص انجام داده است و آن آیتم در فهرست‌بهای منظم به پیمان گنجانده نشده باشه، پیمانکار با ذکر دلایل منطقی کارفرمای محترم را مجاب به تائید و پرداخت می‌نماید.

 کلیم (Claim)  به معنای واقعی به ضرر و زیان کارفرما نیست  اتفاقی  است که در کار موجود بوده اما کارفرما به دلایل مختلف مثلاً جهل به نوع کار و یا بی‌دقتی و یا نظارت ناکافی و دقیق و یا برنامه‌ریزی ناصحیح متوجه آن نیست و یا موجب ایجاد آن می‌شود.

به‌عنوان‌مثال بخشی از آیتم‌ها برای پیمانکار سوده ایی بیشتری دارد و در حین کار با اخذ مجوزهای لازم حجم بسیار زیادی از کار را به این آیتم تخصیص می‌دهد و لذا رقم قرارداد با این نوع آیتم سریعاً پر می‌شود و کارفرما هم مجبور به پرداخت است .

کلیم (Claim) بحث فنی و تخصصی و مهمی در مدیریت پروژه‌ها است و  بار مالی پروژه برای طرفین بسیار مهم باشدو دوطرف قرار داد می بایست توجه ویژه ای به این امر داشته باشند.

کلیم در قرار داد های عمرانی به‌منظور توصیف درخواست پیمانکار برای پرداخت آیتم‌هایی که در قرارداد قید نگردیده دارد، به کار می‌رود در پروژه‌های عمرانی، آن دسته از خسارات اضافی هستند که به شکل هزینه‌های مازاد یا افزایش زمان اتمام کار یا هردوی آن‌ها بر قرارداد تحمیل می‌شوند.دعاوی شناخته‌شده در پروژه‌های عمرانی، غالباً دعاوی ایجادشده در زمان اجرا بوده و از منظر پیمانکاران موردبررسی قرارگرفته‌اند.

مواردی که در کلیم ادعا از طرف پیمانکار مطرح می‌شود به شرح ذیل است.

1 –  موارد مربوط به‌قرار داد    2 –  به تغییرات فنی   3 – تغییرات شرایط زمین‌شناسی و آب‌وهوا  4- تغییرات سیاسی و اجتماعی

5 – ادعاهای زمانی   6- ادعاهای هزینه‌ای

کلیم‌های  قرارداد:

این نوع ادعاها معمولاً توسط یکی از دو طرف قرارداد مطرح می‌شوند هنگامی‌که سایر عوامل در برآورده ساختن متن قرارداد ناموفق بوده‌اند. ادعا  مربوط به قراردادها، بیشترین سهم را ازنظر کمیت و هزینه‌بر اساس مطالعات صورت گرفته دارا می‌باشد. بررسی این موضوع در حوزه انواع قراردادهای رایج حوزه ساخت در مرحله اجرا به شناسایی بیشترین علل اختلاف کمک می‌نماید.

تغییرات فنی   :

پیچیدگی، بی‌همتایی، منحصربه‌فرد و تخصصی بودن فعالیت‌ها و دخالت افراد مختلف در پروژه از خصوصیات پروژه‌های عمرانی هست. این خصوصیات و نیز عدم تحقق آرمان اهداف، جملگی بروز تغییرات را نتیجه می‌دهند.

هر تغییری، کار اضافه را سبب می‌گردد بین “کار اضافی” و “اضافه‌کار” تفاوت وجود دارد کار اضافی کاری کاملاً مستقل و خارج از قرارداد است و اساساً کاری نیست که برای تحقق موارد ملحوظ در نقشه‌های و مشخصات اصلی، نیازی به انجام آن باشد.

تغییرات شرایط زمین‌شناسی و آب‌وهوا  :

شرایط زمین‌شناسی واقعی همواره ضعیف‌تر از شرایط قیدشده در قرارداد است. این‌یکی از دلایل دعاوی مرتبط با مسائل زمین‌شناسی است. بدین‌صورت که نیاز به متراکم سازی، برداشت و جایگزینی خاک، شمعکوبی و غیره دارد. علت دیگر این است که آب‌وهوا و محیط واقعی ساخت خیلی بد است که نیاز به شرایط ویژه ساخت در دمای بالا؛ پایین، آب‌وهوای باد و باران، گردوخاک داشته باشد. نهایتاً، هزینه‌های ساخت‌وساز درنتیجه فورس ماژور افزایش مییابد.

تغییرات سیاسی و اجتماعی:

در دوره پروژه ممکن است اتفاقاتی ماننده سهمیه‌بندی، تغییر نرخ دلار،  افزایش مالیات ، جنگ  و تحریم … ، که منجر به کاهش و یا ضرر پیمانکار می‌گردد و پروژه در حالت فورس ماژور قرار می گیرد از این رو پیمانکار بابت اتفاقات غیر قابل پیش بینی ادعاهایی مطرح می نماید که این اتفاقات منجرب به وجود آمدن بار مالی بردوش پیمانکار شده است.

یک دیدگاه بگذارید

مازاد 6

error: مجاز به کپی محتوا نمی باشید