منو اصلی
سایت تخصصی مناقصات و امور پیمان
گروه مهندسین شاخص عمران متخصص در زمینه دفتر فنی پروژه های عمرانی،امور قرار داد ها و مناقصات
مشاوره و خدمات دفتر فنی پروژه های عمرانی
- تهیه ریز متره و برآورد مصالح
- تهیه برنامه زمانبندی پروژه
- بررسی و چک نقشه ها و مشخصات فنی پروژه
- برآورد و سفارش مصالح پروژه،تهیه نقشه های ساخت (shop drawing)
- تهیه و تنظیم صورتجلسات کار انجام شده به همراه دفاع واخذ تائیده آن
- تهیه و تنظیم صورت وضعیت پیمانکاران جزء
مشاوره و خدمات دفتر فنی پروژه های عمرانی
- تهیه صورت وضعیت موقت و قطعی پروژه به همراه دفاع آن
- تهیه آنالیز بها قیمت جدید
- تهیه تنظیم لایحه تاخیرات
- تهیه ازبیلت پروژه(چونساخت)
- تهیه تعدیل پروژه
- تهیه تنظیم گزارشات پروژه (روزانه، هفتگی و ماهیانه)
مشاوره و تهیه تنظیم اسناد شرکت در مناقصه
- تهیه و تنظیم اسناد ارزیابی
- برآورد مبلغ تمام شده موضوع مناقصه
- تهیه اسناد فنی و مالی شرکت در مناقصه
اخذ پروانه و پایان کار شهرداری
- اخذ پروانه احداث ساختمان
- اخذ عدم خلاف ساختمان
- اخد پایان کار ساختمان
- مشاوره و بررسی خلاف ساختمان در تمامی مراحل
- خدمات مربوط به تجمیع(زمین و ملک) و پروانه ساخت
- مدیریت پیمان و ساخت
- طراحی و تهیه نقشه نما ساختمان
- تهیه و طراحی نقشه های سازه،معماری،برق و مکانیک ساختمان
- مشاوره و برررسی خلاف املاک صنعتی منطبق بر ضوابط شهرداری
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
سایت تخصصی شاخص عمران

گروه مهندسین شاخص عمران

گروه فنی مهندسی شاخص عمران راه حل های کارآمدی را در مسائل فنی، اجرایی و حقوقی قراردادهای پیمانکاری برای شرکتهای مهندسی به ارمغان می آورد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت زمان به حفظ سرمایه پیمانکاران نیز کمک شایسته ای می نماید. امید است مهندسین شاخص عمران با تکیه بر علم، دانش و تجربه بتواند به خوبی در خدمت جامعه مهندسی این مرز و بوم باشد.

مازاد 2

مازاد5

 • آیتم #1 در لیست
 • آیتم #2 در لیست
 • آیتم #3 در لیست
تفسیر

دستور العمل جبران افزایش قیمت ارز

سازمان برنامه بودجه کشور در راستای نواسانات شدید ارزی بخشنامه ای به شماره 98/135585 مورخ1398/03/20 به کلیه دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ نموده که لازم الاجرا می باشد.

موارد و نکاتی که در بخشنامه  نحوه جبران آثار ناشی از افزایش ارز حائز اهمیت می باشد توسط گروه مهندسین شاخص عمران  جهت استفاده همکاران محترم فعال در زمینه پیمانکاری و مهندسین مشاور تهیه و گردآوری شده است.

توجه : بخشنامه 98/135585 جایگزین بخشنامه 97/701059 بوده و دستور العمل نحوه نهایی تا این تاریخ جهت محاسبه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت در در پیمان های فاقد تعدیل می باشد که از طرف سازمان برنامه اعلام شده است.

در شرح بخشنامه شماره 98/135585 قید شده این بخشنامه به منظور جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز،در قرار داد های ریالی فاقد تعدیل نرخ و فاقد پرداخت مابه التفاوت که از محل وجه عمومی تامین می شود توسط شورای عالی فنی تهیه وتصویب و به دستگاه هایی اجرایی ابلاغ شده است. در صورتی که پیمان شما شامل تعدیل می باشد جهت کسب اطلاع راجع به تعدیل آحاد بهای پیمان می توانید به مقاله تعدیل مراجعه فرمایید.

-این بخشنامه قرارداد هایی را شامل می شود که آخرین روز مهلت پیشنهاد قیمت آن در باز زمانی 1396/05/01 الی 1397/01/01 قرار داشته باشد.

-در دوره کار کردهای با بازه زمانی 1396/10/01 الی 1398/12/29 پرداخت افزایش نرخ ارز شامل می شود.

-در قرار دهای خرید که زمان پیمان آن با احتساب تاخیرات مجاز بیش از سه ماه باشد شامل این بخشنامه می شوند.

در دستور العمل نحوه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز  دو روش الف و ب ارائه شده که مبالغ جبرانی افزایش نرخ ارز به یکی از دو روش ذکر شده و یا توام (ترکیبی از دو روش ) به انتخاب پیمانکار محاسبه می گردد.

– در صورت انتخاب روش ترکیبی ضریب ارزبری بین 0.8 تا 1 می بایست باشد، در این روش قسمت ارزبر قرار داد از روش الف و باقی مانده قرار داد از روش ب محاسبه می شود و نمی توان برای هیچ بخشی به صورت توام از دو روش استفاده نمود.

-در پیمانهایی که به صورت ترک تشریفات واگذار شده می بایست زمان تصویب هئیت سه نفره ترک تشریفات در بازه زمانی 1391/05/01 تا 1397/01/01 تشکیل شده باشد و مبلغ جبرانی حاصل از روش الف و ب با اعمال ضریب 0.85 محاسبه و قابل پرداخت می باشد.

کار های جدیدکه قیمت آنها از 1397/04/31 به بعد تعیین وابلاغ شده اند مشول این بخشنامه نمی شوند.

خرید های داخلی مشمول روش الف نمی باشود ومی بایست از روش ب محاسبه نمود.

مجوز پرداخت مبلغ جبرانی ناشی از اعمال این دستور العمل، دریافت اعلام کتبی فرم های اطاعاتی پیوست بخشنامه می باشد که لازم است فرم های مربوطه تکمیل و به امضاء کارفرما وذیحساب برسد به انضمام نسخه نرم افزاری اطلاعات به دبیر خانه شورای فنی استان ارسال گردد.

-در پیمان هایی که تعدیلی خارج از بخشنامه 101/173073 در پیمان قید شده باشد در صورتی از بخشنامه جبران نرخ ارز می توان استفاده نمود که با موافقت پیمانکار کلیه تعدیل های ذکر شده در قرار داد حذف و ضوابط این بخشنامه اعمال می شود.

-در صورتی که از ماده 8 بخشنامه 98/135585 استفاده شود ضریب N (در روش الف) و مقدار مازاد بر یک ضریب t (روش ب ) با نظر کارفرما وماهیت پروژ می تواند به میزان یک سوم جدوال شمار 3 و4 بخشنامه کاهش یابد.

در قرار دادهای سرمایه گذاری که بخش خصوص تامین مالی پروژه در بازه زمانی 1396/05/01 الی 1397/01/01 اعلام نموده به اسنتاد مفاد این دستور العمل برای اصلاح مدل مالی جبران آثار ناشی از افزایش ارز مجاز می باشد.

-در صورتی که در بازه زمانی 1396/10/01 الی 1397/07/18 تاخیراتی حادث شده باشد که مقصر آن پیمانکار نباشد به استناد بخشنامه 97/135585 می توان تاخیرات به وجود آمده مجاز تلقی نمود.

-در پیمان های شامل تعدیل که شاخص های رشته ای جهت محاسبه تعدیل استفاده می شود با در خواست پیمانکار و موافقت کارفرما می توان از شاخص های گروهی(فصلی) مناسب و مرتبط به جای شاخص های رشته ای استفاده نمود.پس از انجام تغییر امکان تغییر مجدد و برگشت به حالت اول نمی باشد.

برای مناقصاتی که در بازه زمانی 1397/01/01 الی 1397/04/31 ارایه پیشنهاد قیمت شده به یکی از سه روش زیر عمل می شود

 • در صورت عدم مبادله قرار داد،مناقصه لغو و ضمانت نامه ها آزاد می گردد.
 • در صورت مبادله پیمان خاتمه پیمان به در خواست پیمانکا انجام می گیرد.
 • در خواست تجدید نظر در نرخ پیمان طبق ضوابط بخشنامه 100/47707.

در مواردی که به استناد بخشنامه 3808/ ش ف پیمان جدیدی جهت تکمیل کار با شرایط پیمان جدید منعقد گردد در صورتی که قرار داد اول شامل بخشنامه نرخ ارز شود قرار داد دوم نیز شامل بخشنامه می شود.

تا اعلام شاخص های تعدیل قطعی دوره انجام کار،مبلغ جبرانی این بخشنامه با استفاده از آخرین شاخص های ابلاغ شده مربوط محاسبه و به صورت علی الحساب پرداخت می گردد از طرف کارفرما.

روش های تعیین تفاوت ارز

روش الف : بنا بر الزامات و نیاز کارفرما خرید مواد، قطعات، تجهیزات و خدمات موضوع قرارداد با سهم ارزبری مستقیم، توسط پیمانکار به نفع فروشنده خارجی به روش مورد تایید کارفرما اقدام شده و خرید اقلام مذکور طبق قرارداد به عهده و هزینه پیمانکار است.

 

روش ب : سایر پیمان های دارای شرایط بخشنامه که انتقال ارز به خارج از کشور ندارند و به تبع افزایش نرخ ارز شاهدافزایش قیمت بوده اند.

*** انتخاب روش الف ، ب و یا ترکیبی برعهده پیمانکار می باشد.

*** در صورت استفاده از روش ترکیبی ضریب ارزبری باید بین 0/1 تا 0/8 باشد.

*** در روش ترکیبب قسمت ارزبر قرارداد از روش ((الف)) و باقیمانده قرارداد از روش ((ب)) جبران می شود.

***خریدهای داخلی مشمول روش ((الف)) نبوده و مشمول روش ((ب)) می باشد.

روش الف )

روش های تعیین تفاوت ارز

F: ضریب مربوط به جبران هزینه های مستقیم و غیر مستقیم (شامل هزینه های ثبت سفارش و تبدیل نرخ ارز و انتقال اعتبار اسنادی و هزینه های کارگزاری بانک ایرانی می باشدبرای پروژه های عمرانی برابر 15/1 و برای کارهای غیر عمرانی برابر 1/2.

 Ci/C0:میزان افزایش نرخ ارز .

(N*r+1): تورم فرضی

P: مبلغ صورت وضعیت پیمانکار

نرخ های ارز مورد استناد، نرخ های بازار ارز ثانویه اعالمی بانک مرکزی است  که طی جدولی در بخشنامه درج شده است .

روش های تعیین تفاوت ارز
روش های تعیین تفاوت ارز

در صورتی که پیمانکار از ارز بانک مرکزی و ثبت سفارش جهت خرید خارجی استفاده نماید، از نرخ مر بوطه در تعیین Ci استفاده می شود.

در مورد خرید های ثبت سفارش شده، در صورتی که در هریک از مراحل ترخیص کالا از گمرک، پیمانکار موظف به پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز سیستم ثبت سفارش با نرخ ارز مورد نظر گمرک شود،پس از ارائه مستندات مربوطه وتائید کارفرما،مابه التفاوت مربوط نیز در تعیین Ci لحاظ می گردد.

r :در پیمان هایی که آخرین مهلت ارائه پیشنهاد قیمت قبل از 1396/06/31 باشد، r عبارتست از تعداد ماه سپری شده از شهریور 1396تا تاریخ تعیین Ci (مثال: در صورتی که انتقال ارز در اسفند 1396انجام شده باشد آن گاه (r=6 درپیمان هایی که آخرین مهلت ارائه پیشنهاد قیمت پیمانکار در حد فاصل 1396/07/01تا 1396/12/29باشد، rعبارتست از تعداد ماه سپری شده از ماهی که آخرین مهلت پیشنهاد قیمت پیمانکار در آن واقعه شده است تا تاریخ Ci ( مثال : در صورتی که آخرین مهلت ارایه پیشنهاد قیمت در آبان 1396 باشد و انتقال ارز در بهمن 1396 انجام شده باشد آن گاه r = 3 ) .

تبصره: مقدار rدر مدت اولیه پیمان و در زمان تاخیرات غیر مجاز افزایش می یابد و برای کارکردهای انجام شده در دوره تاخیرات مجاز افزایش نمی یابد.

تعیین تفاوت ارز

در فرمول روش الف P آن قسمت از مبلغ ریالی سفارش شده ” یا ”  از معامله شده به روش مورد تایید کتبی کارفرما ” یا ”   مبلغ بخش مورد نظر مندرج در قرار داد تقسیم بر 1.06 (حسب مورد) برای خرید کالا و تجهیزات مشمول این دستور العمل یا مبلغ معادل ریالی برای خدمات ارزی منظور شده در قرار داد.

محاسبه تفاوت نرخ ارز

*** مبلغ جبرانی ناشی از این دستور العمل، طبق روال تعیین شده برای پرداخت های در پیمان،پس از اعمال کسور قانونی و قرار دادی(به جز کسور مربوط به پیش پرداخت) توسط کارفرما به حساب بستانکاری پیمانکار منظور می شود.

در صورتی که مبلغ جبرانی محاسبه شده M براساس ضوابط یاد شده در هر دوره(نقل وانتقال پول) منفی شود،این مبلغ برابر صفر منظور می شود.

روش ب )

روش های تعیین تفاوت ارز

 ai:ضریب جبرانی

t: تورم فرضی که براساس جدول شماره 4 تعیین می شود.

S0 :شاخص دوره پایه .

شاخص دوره پایه-در پیمان هایی که آخرین مهلت ارائه پیشنهاد قیمت قبل 1396/07/01باشد شاخص سه ماهه دوم سال 1396است و در پیمان هایی که آخرین مهلت ارائه پیشنهاد قیمت از 1396/07/01 تا 1397/01/01 باشد شاخص سه ماهه ای است که آخرین مهلت ارائه پیشنهاد قیمت پیمانکار در آن قرار دارد. 

: شاخص دوره انجام کار .

روش های تعیین تفاوت ارز

*  برای تعیین S0و Siدر پیمان هایی که پرداخت صورت وضعیت کارکرد بر اساس فهارس بهای پایه یا فهرست بهای خاص مصوب شورای عالی فنی صورت می گیرد از شاخص فصلی (گروهی) استفاده می شود و در پیمان های سرجمع از شاخص رشته ای استفاده می شود.

به منظور تدقیق محاسبه ضریب جبرانی در بخش های خرید پیمان های مشمول، ابتدا باید درصد وزنی هزینه تامین مصالح به کل بهای فصل (q) در فصل مربوطه توسط کارفرما تعیین، و سپس از شاخصهای مربوطه جهت استفاده در رابطه (1) محاسبه گردد.

در صورت تمدید مدت پیمان بر اساس ضوابط پیمان، در مدت تاخیرات مجاز نیز بر اساس ضوابط فوق عمل میشود و لیکن در مدت تاخیرات غیرمجازمشابه ،ضوابط بخشنامه 101/173073 مورخ ،1382/09/15شاخص های مربوط محاسبه و مبنای عمل قرار می گیرند.

4 پاسخ
 1. ارش

  شاخص مبنای ۹۶/۷/۱تا ۹۷/۱/۱ اشتباه درج شده مطابق بخشنامه جدید سه ماههی است که پیشنهاد قیمت در آن واقع شده است

  1. مدیر

   با سلام.
   q معادل نسبت هزینه تهیه مصالح در فصل مورد نظر به کل هزینه آن فصل می باشد که می بایست توسط کارفرما تعیین شود

یک دیدگاه بگذارید

مازاد 6

خدمات شاخص عمران

 • دفترفنی پروژه (برونسپاری)
 • متره و برآورد
 • تهیه صورتجلسات به همراه دفاعیه
 • تهیه صورت وضعیت قطعی و موقت
 • تهیه صورت وضعیت پیمانکاران جزء
 • متره و سفارش متریال
 • تهیه گزارشات روزانه و ماهانه
 • تهیه گزارشات سود و زیان پروژه
 • تهیه برنامه زمان بندی
 • لایحه تاخیرات
 • تهیه و تنظیم آنالیز قیمت و آیتم قیمت جدید
 • تهیه تعدیل آحاد بهاء پیمان
 • تهیه بالانس مالی
 • تهیه بالانس متریال
 • تهیه نقشه های اجرایی و Shop Drawing
 • تهیه نقشه های چون ساخت Asbuilt
 • طراحی ابنیه، برق و مکانیک
 • اخذ پروانه، عدم خلاف و پایانکار شهرداری
 • تهیه نقشه های نظام مهندسی به همراه تاییدیه
 • مدیریت پیمان ساختمان های خصوصی
 • کلیم و ادعا
 • تهیه و جمع آوری اسناد مناقصه
 • تهیه اسناد ارزیابی
 • تهیه آنالیز بها مناقصه
 • تهیه برآورد مناقصه
 • مناقصات فهرست بهای خاص
 • مناقصات سرجمع
 • مناقصات فاینانس جاری
 • مناقصات BOT
 • خدمات نرم افزاری (تدبیر، تکسا و تدکار)
درباره نویسنده

4 پاسخ
 1. ارش

  شاخص مبنای ۹۶/۷/۱تا ۹۷/۱/۱ اشتباه درج شده مطابق بخشنامه جدید سه ماههی است که پیشنهاد قیمت در آن واقع شده است

  1. مدیر

   با سلام.
   q معادل نسبت هزینه تهیه مصالح در فصل مورد نظر به کل هزینه آن فصل می باشد که می بایست توسط کارفرما تعیین شود

یک دیدگاه بگذارید

error: مجاز به کپی محتوا نمی باشید