سایت تخصصی شاخص عمران
منو اصلی

سایت تخصصی مناقصات و امور پیمان

– مشاوره و خدمات دفتر فنی پروژه های عمرانی

– مشاوره، تهیه و تنظیم اسناد شرکت در مناقصه

– ارائه خدمات مدیریت پروژه و کنترل پروژه

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
ShakhesOmran.ir

گروه مهندسین شاخص عمران

گروه فنی مهندسی شاخص عمران راه حل های کارآمدی را در مسائل فنی، اجرایی و حقوقی قراردادهای پیمانکاری برای شرکتهای مهندسی به ارمغان می آورد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت زمان به حفظ سرمایه پیمانکاران نیز کمک شایسته ای می نماید. امید است مهندسین شاخص عمران با تکیه بر علم، دانش و تجربه بتواند به خوبی در خدمت جامعه مهندسی این مرز و بوم باشد.

بخشنامه و آیین نامه ها

مازاد 2

مازاد5

تفسیر

دستور العمل و کاربرد

در عرصه اجرای پروژه‌های ساختمانی کشور،بدون شک فهرست‌بهای واحد پایه رشته ابنیه یکی از مهم‌ترین ارکان و ملاک‌های عقد قرارداد هست و حتی درصورتی‌که این فهرست،در قراردادهای با نرخ مربع زیربنا(سرجمع) مقطوع و … ملاک اصلی و پایه عقد قرارداد نباشند حداقل به‌عنوان مکمل قرارداد پیوست شده و در شرایطی که پیمان مشخص نموده ،معیار کاهش کاری و افزایش کاری قرار می‌گیرد.

همچنین فهرست‌بها در برآورد هزینه‌های اجرای کار پروژه‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است،لاجرم استفاده و استاد به فهرست‌بها،مهم‌ترین عامل وحدت رویه پیمانکار،مشاور و کارفرما در نظام پیمانکاری از حیث پرداخت صورت‌وضعیت‌ها و اجرای پروژه هست و در بعضی موارد این وحدت رویه خود موجب چندگانگی،تعدد نظر و تفاسیر به رأی مراجع کنندگان به فهرست‌بها می‌گردد و ممکن است این امر تأثیرات سوئی درروند اجرای پروژه ،حادث نماید.

ردیف های پایه:

ردیف‌های فهرست‌بها که شرح، واحد و قیمت آن‌ها در فهرست بهاء مشخص هست، ردیف پایه محسوب می‌شوند،همچنین درصورتی‌که اقلامی در کلیات فصل و یا مقدمه فصل‌ها، درصدی از بهای واحد ردیف‌ها،مشخص‌شده باشد که می‌بایست با روش مشخص‌شده محاسبه شود و با شرح و ردیف جدید در فصل مربوطه ذکر گردد نیز جز ردیف‌های پایه محسوب می‌گردد.

ردیف‌های ستاره‌دار(غیر پایه):

درصورتی‌که مشخصات فنی واجرایی ویژه‌ای موردنیاز باشد که با شرح ردیف‌های فهرست‌بها تطبیق نکند،شرح ردیف مناسب و با شماره ردیف جدید و به همراه بهای واحد که با روش تجزیه قیمت تعیین شود،در انتهای گروه مربوطه به همراه علامت ستاره درج می‌گردد، همچنین آیتم‌هایی که در فهرست‌بها قید گردید شده است ولی فاقد قیمت می‌باشند جزء ردیف‌های ستاره محسوب می‌شوند.

چنانچه در رشته ابنیه شرایط زیر ایجاد شود :

لازم است دستگاه اجرایی قبل از انجام مناقصه شرح و بهای واحد تمامی ردیف‌های ستاره‌دار در آن رشته را،پس از تصویب،همراه با تجزیه قیمت مربوط،به دبیرخانه شورای عالی فنی،در سازمان برنامه بودجه کشور ارسال دارد تا پس از رسیدگی و تصویب توسط شورا عالی فنی(بر اساس دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف‌های ستاره‌دار ) ملاک عمل قرار گیرد.

در کارهایی که از طریق مناقصه محدود و یا ترک تشریفات مناقصه واگذار می‌شوند،سقف یادشده به ترتیب 15%،10% خواهد بود.

هنگام تهیه برآورد،به جمع بهای واحد ردیف‌های این فهرست‌بها و ردیف‌های غیر پایه مربوط به آن، ضریب‌ها و هزینه‌های زیر اعمال می‌شود.

ضریب بالاسری: ضریب بالاسری طرح‌های عمرانی برای کارهایی که به‌صورت مناقصه واگذارمیشوند برابر 1.30 و برای کارهای که به‌صورت ترک تشریفات مناقصه واگذار می‌شوند،برابر 1.20 هست.ضریب بالاسری طرح‌های غیر عمرانی 1.41، و کارهای که به‌صورت ترک تشریفات 1.30 هست.

ضریب منطقه‌ای: مطابق آخرین دستورالعمل اعلام‌شده از سوی سازمان برنامه در زمان برآورد کار.

هزینه تجهیز برچیدن کارگاه: هزینه تجهیز برچیدن کارگاه مطابق پیوست 4 فهرست بهاء ابنیه برای کارهایی مربوط به فهرست‌های پایه رشته ابنیه،تأسیسات مکانیکی،تأسیسات برقی،راه،راه‌آهن وباند فرودگاه،….4 درصد مبلغ برآورد هزینه اجرای کار بدون هزینه تجهیز برچیدن کارگاه.

 

 کارهای مربوط به فهرست‌های پایه رشته آبیاری تحت‌فشار و آبیاری زهکشی به میزان 5 در صد مبلغ برآورد هزینه اجرا هست.

 

ضریب طبقات(برحسب مورد)،ضریب بالاسری و ضریب منطقه‌ای،به جمع ردیف‌های به‌صورت پی‌درپی ضرب شده و هزینه تجهیز برچیدن کارگاه به آن اضافه می‌شود.

 

قیمت ردیف‌های فصل سوم(عملیات خاکی با ماشین)برای عملیات محوطه‌سازی ساختمان‌هایی تهیه‌شده است که محدودیت شعاع عمل ماشین‌آلات یا محدودیت حج کار،مانع از دسترسی به راندمان اسمی آن‌ها می‌شود.در غیر این صورت برآورد هزینه عملیات مربوطه بر اساس فصل عملیات خاکی با ماشین فهرست‌بهای رشته راه،باند فرودگاه وزیر سازی راه‌آهن،تهیه می‌شود.

قیمت‌های ردیف‌های فصل اساس و زیراساس و آسفالت جهت محوطه‌سازی کارهای ابنیه‌ای تهیه‌شده و در تأمین آسفالت و مصالح سنگی از کارخانه خرید معدن در نظر گرفته‌شده است و در صورتی که احجام چشمگیر باشد با تصویب دستگاه اجرایی بر اساس فهرست‌بهای واحد پایه رشته راه،راه‌آهن و باند فرودگاه تهیه می‌شود.

در کارهایی که نیاز به عملیات حفاری و شمع کوبی نیاز است،هزینه‌ها اجرای عملیات یادشده با استفاده از فهرست‌بهای واحد پایه رشته راه‌آهن و باند فرودگاه، تهیه می‌شود.

قیمت‌های درج‌شده در فهرست بهاء ابنیه متوسط هزینه اجرای کارهای مربوط به رشته ابنیه و ابنیه صنعتی بوده و شامل هزینه‌های تأمین و به‌کارگیری نیروی انسانی،ماشین‌آلات و ابزار و همچنین تأمین مصالح موردنیاز،شامل تهیه،بارگیری،حمل و باراندازی مصالح ،(جابجایی مصالح در کارگاه،اتلاف مصالح،و به‌طورکلی،اجرای کامل کار است،هزینه آزمایش راه‌اندازی (برحسب ) مورد در بهای واحد ردیف‌های فهرست‌بهای ابنیه پیش‌بینی‌شده است.

قیمت‌های فهرست‌بهای ابنیه قیمت‌های کاملی برای انجام کار طبق نقشه و مشخصات فنی است و هیچ‌گونه اضافه بهایی قابل پرداخت نیست جز آنچه در به‌صراحت در فهرست‌بها پیش‌بینی‌شده است.

مبلغ مربوط به ضریب‌های طبقات،بالاسری و هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه درصورتی‌که در برآورد منظم به پیمان منظور شده باشد قابل پرداخت است.

  • هزینه بارگیری تا 30 کیلومتر و باراندازی مصالح در قیمت ردیف‌های فهرست‌بهای ابنیه منظور شده است.

ردیف‌هایی که به‌صورت اضافه بهای اجرای کار زیرتراز آب زیرزمینی پیش‌بینی‌شده است،شامل هزینه‌های کندی پیشرفت کار در محیط آب‌دار و تخلیه آب با تلمبه موتوری است و در صورتی پرداخت می‌شود که لزوم استفاده از تلمبه موتوری و یا وسیله مشابه آن،به تائید مهندس مشاور برسد و پس از انجام کار صورت‌مجلس شود.

یک دیدگاه بگذارید

مازاد 6

خدمات شاخص عمران

error: مجاز به کپی محتوا نمی باشید