سایت تخصصی شاخص عمران
منو اصلی

سایت تخصصی مناقصات و امور پیمان

– مشاوره و خدمات دفتر فنی پروژه های عمرانی

– مشاوره، تهیه و تنظیم اسناد شرکت در مناقصه

– ارائه خدمات مدیریت پروژه و کنترل پروژه

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
ShakhesOmran.ir

گروه مهندسین شاخص عمران

گروه فنی مهندسی شاخص عمران راه حل های کارآمدی را در مسائل فنی، اجرایی و حقوقی قراردادهای پیمانکاری برای شرکتهای مهندسی به ارمغان می آورد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت زمان به حفظ سرمایه پیمانکاران نیز کمک شایسته ای می نماید. امید است مهندسین شاخص عمران با تکیه بر علم، دانش و تجربه بتواند به خوبی در خدمت جامعه مهندسی این مرز و بوم باشد.

بخشنامه و آیین نامه ها

مازاد 2

مازاد5

تفسیر

فصل اول . چراغ های فضای داخلی – غیرصنعتی

مقدمه

1.تمام چراغ های این فصل باید طبق استانداردهای معتبر ملی ایران مانند ISIRI و یا بین المللی همچون ENEC، IEC و … ساخته و تولید شده باشند.

۲. هزینه کنده کاری و جداسازی محل نصب چراغ توکار در انواع سقف کاذب در بهای واحد ردیف های مربوط پیش بینی نشده و بطور جداگانه پرداخت می شود.

٣. در صورت ذكر لامپ های فلورسنت ۲۰ و ۴۰ وات در نقشه ها و مدارک پیمان، به ترتیب از لامپهای فلورسنت ۱۸ و ۳۶ وات استفاده گردد.

۴. چراغهای شبکه پره ای چراغ هایی هستند که فقط دارای تیغه های فلزی رنگ شده باشند. چراغهای لووردار چراغهایی هستند که علاوه بر تیغه های فلزی رنگ شده، دارای قطعاتی به صورت V شکل باشند. جنس لوور چراغ باید از فلز رنگ شده یا آلومینیوم آنودایز شده باشد.

۵. در چراغهای کامپکت روکار و توکار لووردار، لوور از نوع ورق آلومینیوم آنودایز شده می باشد.

۶. در چراغ های روکار و توکار فلورسنتی صفحه دار، لازم است جنس صفحه یا دیفیوز از مواد آکریلیک (از انواع پریسماتیک، شیری، شفاف، نیمه شفاف باشد. همچنین در چراغ های روکار و توکار صفحه دار LED جنس صفحه یا دیفیوزر علاوه بر مواد آکریلیک می تواند از مواد پلی استایرن نیز باشد.

۷. در چراغ های فلورسنت و کامپکت روکار رفلکتوری، رفلکتور از نوع ورق آهن رنگ شده می باشد. چنانچه در چراغهای مذکور رفلکتور از نوع ورق الومینیوم آنودایز شده باشد، ۲۰ درصد به بهای ردیف مربوط اضافه خواهد شد.

۸. چنانچه در چراغ های با دیفیوزر از صفحه پلی کربنات استفاده شود، ۱۰ درصد به بهای واحد ردیف مربوطه اضافه می گردد.

۹. چنانچه دیواره چراغهای فلورسنت از نوع آلومینیوم اکسترود باشد، ۲۰ درصد به بهای واحد ردیف مربوطه اضافه می گردد.

۹ . ۱. چنانچه دیواره و کف چراغ های فلورسنت از نوع آلومینیوم اکسترود باشد، ۳۰ درصد به بهای واحد ردیف مربوطه اضافه می گردد.

۱۰. چراغهای فلورسنت در این فصل به سه دسته زیر تقسیم می شوند:.

۱-10. چراغ های با لامپهای فلورسنت T8 که لامپهای فلورسنت معمولی با قطر یک اینچ (حدود ۲۶ میلیمتر) و طول های مختلف می باشند.

 ۱۰- ۲. چراغ های با لامپهای فلورسنت TCL که لامپهای فلورسنت کامپکت بوده و دارای ۴ پین افقی می باشند.

از نوع و

۱۰ . ۳. چراغ های با لامپهای فلورسنتT5  که لامپهای فلورسنت با قطر 8/5 (پنج هشتم) اینچ (حدود ۱۶ میلیمتر) و طولهای مختلف می باشند.

 ۱۱. چراغ های فلورسنت با لامپ های T5 ،

T8  و TCL شامل بالاست الکترونیکیA2   می باشند و هزینه آنها در قیمت ردیف های مربوطه منظور شده است.

 ۱۲. چنانچه در چراغهای لووردار از ورق آلومینیوم آنودایز شده با بازدهی بالای ۹۴ درصد استفاده گردد، ۱۰ درصد به بهای واحد ردیف مربوطه اضافه می گردد.

 ۱۳. حداقل ضریب در درایورها و بالاست های الکترونیکی باید برابر 0.9  باشد.

 ۱۴. لازم است درایورها و بالاست های الکترونیک شامل حفاظت های Over Load protection،Short Circuit Protectionو No Load Protection بر اساس استانداردهای IEC62384 ، IEC61347-2-13 ، IEC61347-2-3 باشند.

۱۵. در چراغهای این فصل هزینه اتصالات نصب منظور شده است.

۱۶. در چراغهای LED اولا باید THD درایور در حالت Full Load، کمتر از ۲۰ درصد باشد ثانية فليكر (Flicker) درایور در این نوع چراغها باید کمتر از ۱۰ درصد باشد.

۱۷. حداقل طول عمر ماژول و درایور در چراغهای LED ۳۰ هزار ساعت در دمای TC Life بوده و در صورت طول عمر بیشتر تا ۵۰ هزار ساعت و بالاتر، ۱۰ درصد به بهای ردیف مربوطه اضافه می شود. منظور از طول عمر، افت شار نوری حداکثر تا ۳۰ درصد برای ۹۰ درصد چراغ های خریداری شده در زمان تعیین شده است.

۱۸. اگر برای چراغ های گروه های ۷۱ و بدنه به جای آهنی از نوع آلومینیومی، پلاستیکی ABS باشند، ۱۵ درصد به بهای ردیف مربوطه اضافه می گردد.

19. چنانچه چراغ های استوانه ای دارای صفحه از نوع آکریلیک و یا شیشه (ساده یا سند بلاست) باشند، ۲۰ درصد به بهای ردیف مربوطه اضافه می گردد.

۲۰. در چراغ های LED با ماژول یکپارچه (Integrated) چنانچه شار نوری چراغ از حداکثر شار نوری ذکر شده در ردیف مربوطه بیشتر باشند، به ازای هر ۱۰ درصد افزایش شار نوری، ۵ درصد به بهای ردیف مربوطه اضافه می گردد.

 ۲۱. در چراغهای LED با ماژول یکپارچه (Integrated) بهره نوری چراغ باید حداقل ۸۰ باشد و چنانچه بهره نوری چراغ بیشتر از حداقل ذکر شده باشد، به ازای هر ۱ درصد افزایش بهره، ۱ درصد به بهای ردیف مربوطه اضافه می گردد.

 ۲۲. این فصل، چراغهایی است که از ابتدا براساس ساختار LED طراحی شده و دارای ماژول یکپارچه (Integrated) با بدنه می باشد.

 ۲۳. در چراغهای LED این فصل ضریب نمود رنگ (CRI) ۸۰ تا ۸۵ در نظر گرفته شده است.

یک دیدگاه بگذارید

مازاد 6

خدمات شاخص عمران

error: مجاز به کپی محتوا نمی باشید