سایت تخصصی شاخص عمران
منو اصلی

سایت تخصصی مناقصات و امور پیمان

– مشاوره و خدمات دفتر فنی پروژه های عمرانی

– مشاوره، تهیه و تنظیم اسناد شرکت در مناقصه

– ارائه خدمات مدیریت پروژه و کنترل پروژه

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
ShakhesOmran.ir

گروه مهندسین شاخص عمران

گروه فنی مهندسی شاخص عمران راه حل های کارآمدی را در مسائل فنی، اجرایی و حقوقی قراردادهای پیمانکاری برای شرکتهای مهندسی به ارمغان می آورد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت زمان به حفظ سرمایه پیمانکاران نیز کمک شایسته ای می نماید. امید است مهندسین شاخص عمران با تکیه بر علم، دانش و تجربه بتواند به خوبی در خدمت جامعه مهندسی این مرز و بوم باشد.

بخشنامه و آیین نامه ها

مازاد 2

مازاد5

تفسیر

فصل چهاردهم . وسایل فشار ضعیف تابلویی مقدمه

مقدمه

١. در قیمت های وسایل فشار ضعیف تابلویی که در انواع تابلوهای فشار ضعیف توزیع، فرمان، اعم از اصلی، نیم اصلی و فرعی، مورد استفاده قرار می گیرند، عملیات زیر در نظر گرفته شده و هزینه آنها پیش بینی شده است.

الف) ساخت تابلو، شامل طراحی تابلو، ساخت و رنگ آمیزی آن. ب) مونتاژ تابلو، شامل نصب تجهیزات، شینه کشی و رنگ آمیزی شینه، اجرای اتصالات داخلی و شماره گذاری، تکمیل و آزمایش کارخانه ای.

ج) حمل به کارگاه، استقرار تابلو در محل نصب، تنظیم، رگلاژ، آزمایش و راه اندازی آن.

 ٢. در مورد اتصال کابل ها به ورودیها و خروجی های تابلوهای برق به وسیله کابلشوها، مفاد بند ۱۹ کلیات، ملاک عمل قرار گیرد. در مورد اتصال کابل ها و سیم ها به ترمینال ها، هزینه مربوط به فرم و آرایش دادن، برچسب زدن، آزمایش کردن و تطبیق دادن سرسیمها، در قیمت ترمینال ها منظور شده است.

 ٣. در قیمت های وسایل فشار ضعیف تابلویی، هزینه سیمها و کابلشوهای مورد مصرف پیش بینی نشده و برای پرداخت هزینه آنها باید از ردیف های فصل های مربوط استفاده شود.

 ۴. کلیدهای چاقویی درج شده در فهرست های تاسیسات برقی ابلاغ شده تا این تاریخ، جزو کلیدهای قابل قطع زیربار محسوب می شوند و با همین عنوان در این فهرست منظور شده اند. | ۵. تمام فيوزهای فشنگی کند کار و تند کار، باید طبق استاندارد 49522DINيا 49515DIN و0636 VDE و269 IEC یا IEC 269 – 3A ، ساخته شده باشند.

 ۶. تمام فیوزهای فشنگی کند کار و تند کار، دارای ولتاژ اسمی ۵۰۰ ولت بوده و شامل پایه، کلاهک چینی و واشر کالیبره به طور کامل هستند.

 ۷. تمام فیوزهای چاقویی و پایه فیوزهای چاقویی، باید طبق استاندارد 43620DIN و 0639 VDE و یا 269IEC تولید شده و ولتاژ اسمی آنها ۵۰۰ ولت باشد.

8.تمام کلیدهای اتوماتیک مینیاتوری نوع کند کار یا تند کار با قدرت قطع ۶ کیلو آمپر بوده و می توانند از نوع کلاس A يا B یا C یا D باشند. کلیدهای یک پل دارای ولتاژ اسمی ۲۵۰ ولت و کلیدهای دو پل یا سه پل دارای ولتاژ اسمی ۵۰۰ ولت بوده باید بر اساس استاندارد DIN 46277 و 0641 VDE ساخته شده باشند.

9.در صورتی که کلید اتوماتیک مینیاتوری یک پل، از نوع تک پل با قطع نول باشد، ۷۰ درصد به بهای واحد ردیف مربوط اضافه خواهد شد.

 ۱۰. در صورتی که کلید اتوماتیک مینیاتوری سه پل، از نوع قطع نول باشد، ۵۰ درصد به بهای واحد ردیف مربوط اضافه خواهد شد.

 ۱۱.در صورتی که کلید اتوماتیک مینیاتوری یک یا دو یا سه پل با قدرت قطع ۳ کیلو آمپر باشد ۱۰ درصد از بهای واحد ردیف مربوط کسر خواهد شد.

 ۱۲. در صورتی که کلید اتوماتیک مینیاتوری یک یا دو یا سه پل با قدرت قطع ۱۰ کیلو آمپر باشد ۱۵ درصد به بهای واحد ردیف مربوط اضافه خواهد شد.

 ۱۳. کلیدهای حفاظت نشست جریان زمین باید طبق استاندارد 0664DINVDE  و کلیدهای کنترل از راه دور (رله ضربه ای باید طبق استاندارد 0660 DINVDE تولید شده باشند.

 ۱۴. جعبه های چدنی برای کلیدهای تابلویی، باید دارای درجه حفاظت IP65 باشند.

 ۱۵. کلیدهای اتوماتیک کامپکت ثابت و کشویی باید دارای ولتاژ اسمی ۵۰۰ ولت بوده و طبق استاندارد DINVDE0660 یا 1,2- IEC947  ساخته شده باشند.

۱۶. در صورتی که کلید اتوماتیک کامپکت ثابت یا کشویی، از نوع چهار پل باشد، ۳۰ درصد به بهای واحد ردیف مربوط اضافه خواهد شد.

۱۷. در صورتی که کلید اتوماتیک هوایی ثابت یا کشویی، از نوع چهار پل باشد، ۳۰ درصد به بهای واحد ردیف مربوط اضافه خواهد شد.

۱۸. در صورتی که کنتاکتور سه پل خشک دارای بوبین ۲۲۰-۲۴ باشد، ۴۰ درصد به بهای واحد ردیف مربوط اضافه خواهد شد.

۱۹. چراغ های سیگنال و دکمه های فشاری برای نصب روی تابلو و نیز جعبه های پلاستیکی روکار باید دارای درجه حفاظت IP54 باشند.

۲۰. چنانچه به جای دکمه فشاری از قفل ایمنی (یا کلید سویچی) استفاده شود، ۱۰۰ درصد به بهای واحد ردیف های گروه ۷۳ اضافه خواهد شد.

۲۱. ترمینال های پیچی، باید قابل نصب روی ریلهای استاندارد 35-50022DINEN باشند.

 ۲۲. در صورتی که ردیف ۱۴۲۵۰۱ برای نصب کلید اتوماتیک یا حرارتی یا گردان در داخل تابلوهای برق بکار رود، ۵ درصد به بهای واحد مذکور اضافه خواهد شد.

 ۲۳. در صورتی که شمش های درج شده در ردیف های گروه ۸۶ آلومینیومی باشند، ۲۰ درصد از بهای ردیف مربوط کسر خواهد گردید.

 ۲۴. در صورتی که قدرت اتصال کوتاه مقره های تابلویی اتکایی و ایزولاتورها ۶۰ تا ۱۲۰ کیلو آمپر باشد، ۳۰ درصد به بهای ردیف مربوط اضافه خواهد گردید.

 ۲۵. در صورتی که ایزولاتورهای گروه ۸۷ برای شینه های بیش از ۱۰۰۰ آمپر تا ۴۰۰۰ آمپر باشند، ۲۰۰ درصد به بهای ردیف مربوط اضافه خواهد گردید.

۲۶. تابلوهای برق ایستاده و دیواری پیش بینی شده در این فصل، با درجه حفاظت IP20 می باشند. این تابلوها شامل لوازم برقی مورد مصرف نیستند و هزینه لوازم یاد شده، در بهای واحد تابلوها منظور نشده است.

 ۲۷. در صورتی که تابلوهای برق ایستاده و دیواری دارای درجه حفاظت IP42 یا بالاتر باشند، ۲۰ درصد به بهای ردیف مربوط اضافه خواهد گردید.

 ۲۸. در صورتی که تابلوهای برق ایستاده و دیواری از رنگ پودری بطريقه الكترواستاتیک (پخته) استفاده شود، ۱۰ درصد به بهای ردیف مربوط اضافه خواهد گردید.

 ۲۹. در صورتی که تابلوهای برق ایستاده و دیواری از ورق گالوانیزه استفاده شود، ۱۰ درصد به بهای ردیف مربوط اضافه خواهد گردید.

 ۳۰. در صورتی که تابلوهای برق ایستاده و دیواری از ورق استنلس استیل استفاده شود، ۱۰۰ درصد به بهای ردیف مربوط اضافه خواهد گردید.

 ۳۱. در صورت استفاده از روکش حرارتی برای گروه ۸۶، ۵ درصد به بهای ردیف اضافه می شود.

۳۲. در ردیف ۱۴۸۹۰۱ با توجه به مشخصات فنی، استفاده از ستونهای پیش ساخته خم کاری شده با ورق 1.5میلی متر بلامانع است.

یک دیدگاه بگذارید

مازاد 6

error: مجاز به کپی محتوا نمی باشید