ShakhesOmran.ir
منو اصلی

سایت تخصصی مناقصات و امور پیمان

– مشاوره و خدمات دفتر فنی پروژه های عمرانی

– مشاوره، تهیه و تنظیم اسناد شرکت در مناقصه

– ارائه خدمات، کنترل پروژه، کلیم و ادعا

سایت تخصصی شاخص عمران

گروه مهندسین شاخص عمران

گروه فنی مهندسی شاخص عمران راه حل های کارآمدی را در مسائل فنی، اجرایی و حقوقی قراردادهای پیمانکاری برای شرکتهای مهندسی به ارمغان می آورد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت زمان به حفظ سرمایه پیمانکاران نیز کمک شایسته ای می نماید. امید است مهندسین شاخص عمران با تکیه بر علم، دانش و تجربه بتواند به خوبی در خدمت جامعه مهندسی این مرز و بوم باشد.

مازاد5

شرح

تحویل و تجهیز کارگاه

تجهیز کارگاه در کارگاه‌های عمرانی جزء اولین کارهایی است که آغاز می‌شود.تجربه ثابت کرده است کسانی می‌توانند در این قسمت از پروژه موفق باشند که با نوع کاری که قرار است در آن پروژه استارت بخورد کاملاآشنا باشند.

تهیه نقشه های مربوط به برپا کردن کارگاه که درقالب نقشه تجهیز کارگاه ارائه می شود در این زمینه راهگشا می باشد. معمولا احداث راههای دسترسی انبارها، محل اسکان کارکنان پیمانکار،دفاتر مربوط به کارفرما و مشاور وپیمانکارجزء کارهای با اولویت می باشد . در کارگاههای بزرگ نیز  احداث آشپزخانه و سالن غذا خوری از ضروریات می باشد که مورد توجه قرار می گیرد.

با توجه به نیاز پروژه نیز فونداسیون ماشین‌آلات ساخت بتن (بچینگ) سنگ‌شکن جهت تولید مصالح و سایر موارد مورد لزوم طراحی و احداث می‌گردد.

نکته قابل‌توجه این مطلب می‌باشد که در طراحی نقشه مربوط به تجهیز کارگاه باید چیدمان و استقرار دفاتر و ماشین‌آلات به نحوی باشد که بتوان بیشترین بهره را از فضا و زمان به دست آورد و تأسیسات احداثی به‌گونه‌ای باشند که درروند احداث پروژه نه‌تنها به  مانع تبدیل نشوند بلکه در صورت امکان بتوان در مدت بهره‌برداری نیز از آن‌ها استفاده کرد.

در فصل سه ماده 28 شرایط عمومی پیمان قیدشده كارفرما متعهد است كه كارگاه را بی‌عوض و بدون معارض تحويل پيمانكار دهد اجراي كار در زمین‌ها و محل‌های تحويلي ، مستلزم اخذ پروانه يا پرداخت حقوقي از قبيل عوارض شهرداري ، حق ريشه و مستحدثات و مانند این‌ها باشد ، كارفرما متعهد است به تحصيل پروانه ساختمان و پرداخت وجوه مزبور است .

در ماده 28 تبصره 1 آمده اگر در اسناد و مدارك پيمان ، تأمین تمام يا قسمتي از زمين موردنیاز براي تجهيز كارگاه به عهده پيمانكار گذاشته‌شده باشد ، طبق شرايط پیش‌بینی‌شده در پيمان عمل می‌شود در برخی از پیمان‌ها تهیه زمین تجهیز کارگاه اخذ مجوز از نهادی ذیصلاح به عهد پیمانکار گذاشته می‌شود.

-کارفرما پس از مبادله پیمان تاریخ تحویل کارگاه نباید بیشتر از 30 روز از تاریخ مبادله پیمان باشد.

-برای تعیین تاریخ تحویل کارگاه (شروع به کار ) تنظیم صورت‌مجلس ضروری هست.

-در صورت فسخ قرارداد از ناحیه پیمانکار او نمی‌تواند ادعای دیگری علیه کارفرما مطرح نماید. بنابراین درصورتی‌که پیمانکار در روزی که برای تحویل گرفتن کارگاه باید حاضر باشد حضور نیابد کارفرما می‌تواند بلافاصله پیمان را فسخ  و طبق ماده 46 و 47 با وی رفتار بنماید.

عدم تحویل کارگاه توسط کارفرما: کارفرما حق ندارد  در تحویل دادن کارگاه به پیمانکار تأخیر نماید در غیر این صورت با دو ضمانت اجرایی زیر مواجه می‌گردد.

الف) برای تأخیر بیش از یک ماه تا 30 درصد مدت پیمان یا 6 ماه (هرکدام که کمتر است) ماهانه معادل 2.5 درصد متوسط کارکرد فرضی ماهانه باید به پیمانکار پرداخت کند

 ب)برای مدت مازاد بر یک ماه حداکثر تا 30 درصد مدت پیمان یا 6ماه (هرکدام که کمتر است) باید به پیمانکار خسارت بپردازد پیمانکار می‌بایست عدم تحویل کارگاه توسط کارفرما را طی اظهارنامه کتبی به کارفرما اعلام نماید.

در صورت‌جلسه‌های تحويل كارگاه بايد حدود و موقعيت زمین‌ها و محل‌هایی كه در آن‌ها موضوع پيمان اجرا
می‌شود و نقاط نشانه با مشخصات آن‌ها ، محور عمليات و محل منابع تهيه مصالحي كه بايد در كارگاه توليد گردد ، درج شود .

اگر تحويل كارگاه به‌طور يكجا ميسر نباشد كارفرما بايد كارگاه را به ترتيبي تحويل دهد كه پيمانكار بتواند عمليات موضوع پيمان را طبق برنامه زماني تفصيلي انجام دهد . در اين حالت نيز مهلت كارفرما براي تحويل دست‌کم اولين قسمت كارگاه كه براي تجهيز كارگاه و شروع عمليات موضوع پيمان لازم است حداكثر 30 روز است.

پيمانكار نمی‌تواند جز آنچه طبق نقش‌ها و دستور كارهاست ، در زمین‌ها و محل‌های متعلق به كارفرما يا ملك غير كه از طرف كارفرما به پيمانكار تحویل‌شده است ، اقدام به احداث بنا يا ساختمان كند . اگر در اثر اجراي كار در ملك غير كه از طرف كارفرما تحویل‌شده است ، صاحب‌ملک اقامه دعوا و درخواست خسارت و جلوگيري و توقف كار نمايد ، طرف ادعا كارفرماست و پيمانكار هیچ‌گونه مسئوليت و تعهدي در اين مورد ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات شاخص عمران

گروه مهندسین شاخص عمران

گروه فنی مهندسی شاخص عمران راه حل های کارآمدی را در مسائل فنی، اجرایی و حقوقی قراردادهای پیمانکاری برای شرکتهای مهندسی به ارمغان می آورد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت زمان به حفظ سرمایه پیمانکاران نیز کمک شایسته ای می نماید. امید است مهندسین شاخص عمران با تکیه بر علم، دانش و تجربه بتواند به خوبی در خدمت جامعه مهندسی این مرز و بوم باشد.

ارتباط با ما

تهران – بهجت آباد – خیابان مطهری – خیابان لارستان – خیابان نوروزی – پلاک 18

تماس با دفتر:44587016-021  44587017-021

تلفن همراه: 09123989935

آدرس پست الکترونیکی:    info@shakhesomran.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شاخص عمران می باشد.

error: مجاز به کپی محتوا نمی باشید
p{text-align:justify}