ShakhesOmran.ir
منو اصلی

سایت تخصصی مناقصات و امور پیمان

– مشاوره و خدمات دفتر فنی پروژه های عمرانی

– مشاوره، تهیه و تنظیم اسناد شرکت در مناقصه

– ارائه خدمات، کنترل پروژه، کلیم و ادعا

سایت تخصصی شاخص عمران

گروه مهندسین شاخص عمران

گروه فنی مهندسی شاخص عمران راه حل های کارآمدی را در مسائل فنی، اجرایی و حقوقی قراردادهای پیمانکاری برای شرکتهای مهندسی به ارمغان می آورد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت زمان به حفظ سرمایه پیمانکاران نیز کمک شایسته ای می نماید. امید است مهندسین شاخص عمران با تکیه بر علم، دانش و تجربه بتواند به خوبی در خدمت جامعه مهندسی این مرز و بوم باشد.

مازاد5

مناقصات و قراردادهای

فاینانس از محل منابع جاری

روشهای متنوعی برای تأمین مالی پروژه های عمرانی کشور وجود دارد تا از طریق آنها حجم عظیم طرحها طبق برنامه ریزی انجام شده به پایان برسد و وارد زنجیره ارزش گردد. طیف گسترده ای از منابع تأمین مالی با ا مکان پذیری و هزینه های گوناگون وجود دارد که یکی از این روشها، فاینانس داخلی (فاینانس از محل منابع جاری) در پروژه هایی که بعد از ساخت بتوان بهره برداری کرد و ایجاد در آمد نمود.

در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی که خصوصی سازی خدمات که باعث جلب سرمایه گذاران می شودپروژه هایی که قابلیت ایجاد درآمد وپیش فروش را داشته و در بازه در زمانی کوتاهی می توان کل یا بخشی از هزینهای پروژه را از خود پروژه تامین نمود از قرار دادهایی در قالب فاینانس جاری می توان استفاد نمود، این نوع قرار داد تا کنون در صنعت آب فاضلاب و نفت گاز، پتروشیمی در ایران اجرا شده است.

پروژه های فاینانس جاری در بخش آب وفاضلاب کشور

طرحی که بخش آب وفاضلاب کشور تعریف نموده در قرار داد های فاینانس، فرآیند یکپارچه تأمین منابع مالی، اجرا و نیز وصول درآمدهای حاصل از ان برای اجرای شبکه و خطوط جمع آوری و نصب انشعابات فاضلاب مربوطه می باشد. در این روش که در کنار اجرای شبکه فاضلاب از محل ا عتبارات عمرانی و جاری ا نجام خواهد شد، سرمایه گذار همزمان اقدام به خرید لوله و لوازم اجرای شبکه فاضلاب و نصب انشعابات نموده و از طریق فروش انشعاب فاضلاب، سد حاصله و برگشت سرمایه را دریافت خواهد کرد.

 استفاده از ظرفیت های بودجه های جاری شرکتها در توسعه شبکه های فاضلاب شهری یکی از مهمترین و موفق ترین تجربیاتی است که ظرف چند سال اخیر صورت پذیرفته است. عملیات اجرائی این طرح برای نخستین بار در کشور جهت شبکه فاضلاب از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی و در قالب فاینانس منابع داخلی بصورت پایلوت در شهر مشهد و در سال 1388 انجام شدو این طرح در شهر تهران و شهرستانهای حومه، شیراز،گرگان و… در حال اجرا و یا به پایان رسیده است.

مناقصات فاینانس جاری در رشته آب وفاضلاب

از جمله اقدامات مهم اولیه که پیمانکاران و پیشنهاد دهندگان تامین منابع مالی و اعتباری باید بدان تسلط یابند، تهیه اسناد و مدارک تامین منابع مالی پروژه هایی است که تمایل دارند برای تصدی گری عملیات اجرایی آنها بر مبنای شرایط مندرج در قرارداد های EPCF اعلام آمادگی نمایند. پیشنهاد دهندگان قرار دادهای EPCF، لزوما باید اسناد متعددی را در دو مرحله جداگانه به شرح زیر تهیه و جهت ارسال به کار فرما آماده کنند.

الف ) اسناد مربوط به تائید صلاحیت و توانمندی تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه و ارائه پیشنهاد مالی.

موضوع مناقصات : تامین مالی مالی تهیه واجرای شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب،تهیه،اجرا ونصب انشعابات،وصول در آمد حاصل از فروش انشعابات نصب شده وتضمین عملکرد تاسیسات احداث شده مطابق مشخصات فنی و نقشه های اجرایی-از طرق فاینانس جاری می باشد که شرح کامل کاری که اکثر مناقصات فاینس جاری می بایست انجام شود در قرار داد های آب وفاضلاب به شرح زیر است.

1 –  ایجاد شبک های جمع آوری و انتقال فاضلاب و انشعابات خانگی شامل خطوط اصلی وفرعی واجرای کلیه منهولهای مربوطه ونصب کلیه انشعابات مربوطه، طبق طراحی و اسناد پیمان.

2 – نصب انشعابات و سیفون های فاضلاب مشترکین محدوده پیمان، باتوجه به بر نامه زمانبندی اجرای شبکه های فرعی و برآورد کلی مشترکین.

3 – پیگیری، وصول کلیه حق انشعابات و هزینه های لوازم نصب سیفون ها از کلیه مشترکین مطابق با برنامه نصب انشعابات و واریز آنها به حساب مشترک فیمابین سرمایه پذیر و سر مایه گذار که بدین منظور افتتاح می شود.

*-نکته : در قرار دادهای فاینانس جاری کار فرما سرمایه پذیر نامیده می شود و پیمانکار سرمایه گذار به علت اینکه علاوه براجرای کار تامین مالی نیز بر عهده آن می باشد.

*  حساب مشترک: وجوه حاصل از فروش انشعابات توسط “سرمایه گذار” به حساب بانکی معرفی شده از سوی “سرمایه پذیر “واریز می گردد.”سرمایه پذیر “موظف است پیش از شروع کار ،نحوه پرداخت مطالبات “سرمایه گذار” از محل حساب مذکور و گردش کار مربوط را طبق قوانین جاری با “سرمایه گذار”مورد توافق قرار دهد.

4 – دوره اجرامدت زمان اجرای “پروژه”شامل تجهیز کارگاه،تدارک کالا و ساخت از تاریخ تحویل موقت.

5- سرمایه گذار می بایست اسناد ارزیابی کیفی و توانایی اجرا کارو پیشنهاد قیمت آیتم های که در پروژه دیده شده است مطابق جداول نمونه زیر در اسناد تهیه و ارائه نماید که علاوه برآن مدلی مالی  نیزباید شود که شرح نحوه تهیه آن در ادامه این مطلب توضیح داده خواهد شد.

مطابق جداول زیر می بایست لیست قیمت پیشنهادی تهیه گردد.

سرمایه گذار سپس جداول مدل مالی را باید تهیه وتنظیم نماید که برپایه قیمت پیشنهادی متراژ شبکه انشعابات و تعداد مشترکین فاضلاب، آحادو…. تهیه می گردد.

 

 چند نمونه از جداولی که می بایست در مدل مالی تهیه گردد

 

پیمان که شامل جداول مالی محاسباتی (برنامه زمانبندی هزینه های اجرا،برآورد در آمدهای حاصل از نصب انشعابات و براورد در آمدهای حاصل از وصول حق انشعابات …) می باشد آماده ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات شاخص عمران

گروه مهندسین شاخص عمران

گروه فنی مهندسی شاخص عمران راه حل های کارآمدی را در مسائل فنی، اجرایی و حقوقی قراردادهای پیمانکاری برای شرکتهای مهندسی به ارمغان می آورد که علاوه بر جلوگیری از هدر رفت زمان به حفظ سرمایه پیمانکاران نیز کمک شایسته ای می نماید. امید است مهندسین شاخص عمران با تکیه بر علم، دانش و تجربه بتواند به خوبی در خدمت جامعه مهندسی این مرز و بوم باشد.

ارتباط با ما

تهران – بهجت آباد – خیابان مطهری – خیابان لارستان – خیابان نوروزی – پلاک 18

تماس با دفتر:44587016-021  44587017-021

تلفن همراه: 09123989935

آدرس پست الکترونیکی:    info@shakhesomran.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شاخص عمران می باشد.

error: مجاز به کپی محتوا نمی باشید
p{text-align:justify}